Fotó: Kaunitz Tamás
Ez a recept az egyik személyes kedvencem – mégis egy véletlen folytán sajnos kimaradt az Egyszerűen fermentálj című könyvből. Sebaj: virtuálisan teszem közzé.
Hozzávalók 4-6 személyre (kb. 20 cm átmérőjű négyzetes tepsihez vagy kerek tortaformához)
Az alaphoz:
200 g datolya vagy datolyapaszta
180 g kevés vízbe beáztatott zabpehely, darált dió vagy mandula, esetleg tetszőleges fermentált–főtt gabona
2 tk. kókuszolaj
1 ek. cukrozatlan kakaópor
A hamis túrós réteghez:
400 g gyömbérkovásszal fermentált–főtt gabona (köles, rizs, amaránt, quinoa vagy hajdina)
50 ml kókuszkrém, mascarpone vagy lecsepegtetett (növényi) joghurt
1 ek. kókuszolaj
1 tk. reszelt citromhéj és pár csepp friss citromlé
100 g friss mangó vagy őszibarack
cukor, méz vagy tetszőleges édesítőszer ízlés szerint
kókuszcsipsz vagy mandulaforgács a tetejére
Elkészítés
A sütemény alapjának hozzávalóit késes aprító vagy egy villa segítségével alaposan összekeverjük. Egy tetszőleges kerámia vagy szilikon tortaformát kibélelünk sütőpapírral, majd a masszát belenyomkodjuk (kb. 1,5 cm vastag legyen). Hűtőszekrénybe tesszük, és közben elkészítjük a hamis túrós réteget.
A fermentált és megfőzött gabonát egy nagy tálban villával összetörjük. Hozzákeverjük a kókuszkrémet, mascarponét vagy sűrű joghurtot, valamint a kókuszolajat. Ízesítjük és hozzáadjuk az apró kockákra vágott mangót vagy barackot.
A tortaformát kivesszük a hűtőből és a hamis túrós réteget egy kanállal vastagon a datolyás alapra kenjük. Megszórjuk a tetejét kókusz- vagy mandulaforgácsokkal, majd legalább fél órára újra hűtőbe tesszük.
Fogyasztás előtt 5-10 perccel kivesszük a hűtőből, és felszeleteljük.
Tipp
Kenjük meg a datolyás réteg tetejét baracklekvárral, és tegyünk befőzött, szeletelt barackot a torta tetejére. Barack helyett eperrel, málnával, áfonyával vagy szederrel is elkészíthetjük.
Hagyjuk ki a kókuszolajat és a gyümölcsöket a hamis túrós masszából, és készítsünk belőle a hagyományos receptek útmutatásával vargabélest, túrós lepényt, túrós rétest, tortákat vagy felfújtakat (például rizs- vagy köleskochot).