Fahéjas-bazsalikomos grapefruit ital (fermentált)

Szénsavas, élőflórás üdítő házilag

Bizony, egy szénsavas üdítő is lehet egészséges!

Meglátod, hogy az alaprecept annyira egyszerű és olyan könnyen variálható, hogy ha egyszer kipróbálod, nem érted majd, miért nem csináltad eddig.

Hozzávalók (5 literes befőttes üveghez):

2 db érett alma (én Goldent használtam, de bármilyen lehet)
1 db grapefruit húsa
1 marék mazsola
1 nagyobbacska fahéjrúd
néhány ág friss bazsalikom
2 evőkanál méz
1 teáskanál só
5 liter forralt, majd visszahűtött víz (nyilván a gyümölcsök térfogata miatt ez nem fog mind az üvegbe férni, de mindig jó, ha egy kicsit több lével készülünk)
1 evőkanál semleges ízű lé egy korábbi savanyúságról (elhagyható)

Elkészítés:

Mossuk és hámozzuk meg, majd vágjuk nagyobb darabokra a gyümölcsöket, majd tegyük a befőttes üveg aljára (a grapefruit héjával fokozott óvatossággal bánjunk, ne vigyük át kezünkkel a felületén található vegyszereket a gyümölcshúsra!). Öblítsük le a maréknyi mazsolát és a fahéjrudat, mossuk meg a bazsalikomágakat és ezeket is tegyük az üveg aljára.

A vízben keverjük el a mézet és a sót, töltsük a gyümölcsökre őket, végül pedig kanalazzuk rá az indítókultúrát. Én most a citromos-gyömbéres cukkini levét használtam, de ha nincs kéznél használható brine, ezt a lépést nyugodtan kihagyhatjuk, az erjedés enélkül is elindul majd.

Mivel a könnyű gyümölcsdarabok (alma, grapefruit) fel fognak úszni az üveg tetejére, érdemes leszorítót használnunk, és figyelnünk arra, hogy a lé az üveg vállán felül érjen.

Mivel rövid fermentálásról van szó, én most gazdaboltban kapható, polietilénből készült csillagos savanyúságleszorítót használtam. De helyette megfelel néhány szelet alma vagy a fahéjág is.

Zárjuk le szorosan az üveget, majd 2 napig nyitogatás nélkül érleljük szobahőmérsékleten. Ne izguljunk, az üveg nem fog felrobbanni! Ha enyhe túlnyomás keletkezne, a lé kicsorog majd a kupak alatt, ezért mindenképp tegyünk alá tálcát vagy tálat. Ha mégis aggódnánk, akkor csak egyszer és akkor is nagyon enyhén nyissuk meg a tetőt, különben a szénsavasságnak búcsút inthetünk.

buborekosital.jpg

A második napon szűrjük át kisebb üvegekbe a levet, majd jól hűtsük le. A gyümölcsöket kevesebb lével még egyszer (akár kétszer is) felhasználhatjuk, ám idővel egyre kevesebb íz fog belőlük kioldódni. Én most az eredeti levükkel együtt egy kisebb befőttes üvegbe költöztettem és a hűtőben érlelem tovább őket, végül pedig szószt vagy pohárkrémet készítek belőlük.

maradekgyumolcs.jpg

Hasonló üdítőitalt bármilyen gyümölcs és fűszernövény kombinációjából elő tudunk állítani.
Jó kísérletezést! 🙂

Megosztás:

További bejegyzések:

Kell-e „sziszegtetni”?

Helyesen kivitelezett laktofermentáláskor* a befőttesüveget nem kell „sziszegtetni” (nyitogatva kiengedni belőle a keletkező gázokat). Ez egy gyakran olvasható ajánlás, ami sok kezdő fermentálót összezavarhat.

Elolvasom »

Csalamádé fermentálással

Hozzávalók (1700 ml): Elkészítés: Tipp: A hozzávalókat variáljuk kedvünk szerint és fűszerezzük bátran borsikafűvel, borókabogyóval, csilivel, tormával is. Tehetünk bele karfiolt és zöld paradicsomot

Elolvasom »

A weboldal cookie-kat használ, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassa. Adatvédelmi tájékoztató